Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler

Ülkemizde hazırlanan yemekler her zaman çok üst seviyede bir lezzete sahip olurken tüm dünyada kendisinden söz ettirmeyi başarmaktadır. Lezzetin üst seviyede oluşu insanların daha sık zaman aralıklarıyla ürünleri tüketmek istemesini sağlar. Her zaman evlerinde kaliteli bir yemek hazırlamaya imkânı olmayan kişiler restoranlarda bu ihtiyaçlarını gidermektedir. İnsanlar restoranlara gittiklerinde her zaman üst seviyede bir hizmet görmek isterler. Bunun için hem hazırlanan yemeğin hem de garsonlar tarafından yapılan sunumun çok iyi olması gerekmektedir.

Restoranlar tablet menü üzerinde görülen yemeklerinin çeşitliliği ya da lezzeti ile birlikte ün salarlar. Ancak garsonların doğru seçilmeyişi bu ünün yayılmasının önünde en büyük engel olarak görülebilir. İyi bir garsonda olması gereken özellikler bellidir. Bu özelliklerin tamamını veya en azından çoğunu göstermeyen kişilerin bu göreve getirilmesi yanlış olmaktadır. Bazı insanlara göre ürünlerin getirilip, boşların götürülmesinden sorumlu olan garsonlar normalde sistemin en önemli halkaları arasındadır ve işini iyi bir şekilde yapmadığında çok ciddi sonuçlar ortaya çıkar.

Garsonlar Son Kontrol Mekanizması Olmalıdır

Garsonluk mesleğinde menülerin tanınması çok önemlidir. Menülerin tanınması aşamasında yalnızca isimlerin bilinmesi yeterli olmaz. Ortaya çıkacak ürünün özelliklerinin tamamen bilinmesi gerekir. Bunun ilk sebebi misafirlerden gelecek olan soruların kesinlikle yanıtlanmasının gerekli olduğudur. Bunun sonrasında ise gelen tabakları kontrol edebilecek son kişi olmasıdır. Garsonluğun incelikleri içerisinde teslim alınan tabakların misafirlere ulaştırılma şartı bulunmamaktadır. Mutfaktan gelen ürünlerin bir defa garsonlar tarafından incelenmesi gerekir.

Garsonların teslim aldıkları yemeklerde dikkat etmeleri gereken ilk etmen temizliktir. Eğer yemeklerde herhangi bir yabancı madde varsa bu yemeğin teslim edilmemesi ve mutfağa geri gönderilmesi gerekir. Bunun yanı sıra yemeklerin sunumu hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip olan garsonlar herhangi bir eksiği fark ederek bu konuda mutfağı uyarabilir. Mutfak çalışanlarının cafe yazılımları üzerinden görünmesine rağmen unuttukları küçük malzemeler tabaklara eklenerek kusursuzluk yakalanabilir. Yemeklerin dışında masada kullanılan tüm ekipmanların teslimatından da garsonlar sorumludur. Yeteri kadar temiz olmayan kaşık ya da çatalların teslim edilmemesi ve hemen değiştirilmesi gerekir.

Güçlü Bir Hafıza

Restoranlarda servis elemanı olarak çalışacak kişilerin adisyon sistemleri kullanmalarına rağmen, hafızalarının her zaman çok güçlü olması gerekir. Geçmiş dönemlerde alınan siparişlerin eksiksiz bir biçimde mutfaklara aktarılmasında hafıza devreye girmekteydi. Günümüzde kullanılan tabletler ya da akıllı telefonlar sayesinde artık bu şart ortadan kalkmış oldu. Garsonların sahip oldukları keskin bir hafıza ise misafirlerin isimlerini ya da favori ürünlerini hatırlamada yardımcı olmaya devam ediyor.

Restoranlarda uzun süre çalışan kişiler garsonluk yapacaklara tavsiyeler verirken her zaman müşteriler ile samimi bir ilişkilerinin olmasının gerekliliğinden bahseder. Bunun için güçlü hafıza çok önemlidir. Satışların arttırılması için doğru insanlara önerilen tatlılar ya da diğer ek ürünlerden sonuç almak mümkün olmaktadır. Tüm bu faydaların sağlanabilmesi için hafızanın güçlü olması ya da güçlendirilmesi için çalışmaların yapılması gerekmektedir.