Günlük Tüketimden Yıllık Tüketime Stok Yönetimi

Tüketime hazır gıda ürünlerinin sunulduğu işletmeler, restoranlar ve kafeteryalar olarak nitelendirilirken, her ürün taze bir şekilde üretilir ve tüketime sunulur. Örneğin, bir restoranda lahmacun üretimi yapılması için taze ve sıcak sunum yapılması önemlidir. Bir pastanede ise kuru pasta gündelik olarak üretilir ve o gün içerisinde müşterilere yine gündelik olarak sunulur.

Ürün sunumlarında gündelik olarak veya anlık olarak sunum gerçekleştirilirken,bu ürünlerin elde edilmesinde ihtiyaç duyulan malzemeler açısından da malzeme stokları restoran sipariş sistemi sayesinde yine benzer şekilde yapılır. Örnek olarak bir lahmacun restoranında lahmacun üretilmesi için gereken un ve tuz uzun süreli stok edilebilir.Fakat et ve domates gibi malzemeler genellikle günlük olarak elde edilerek kullanılır. İşte bu nedene bağlı olarak restoran otomasyon sistemi sayesinde günlük tüketimden yıllık tüketime kapsamlı bir stok yönetimi elde edebilirsiniz. 

Günlük Tüketime Bağlı Stok Yönetimi

Öncelikle günlük tüketime bağlı bir şekilde güncel stok yönetimi gerçekleştirmek için restoran sipariş sistemi pratik bir sistem ile kullanım sağlamaktadır. Siz günlük olarak taze bir şekilde veya gün boyunca satılacak şekilde sunulan ürünleriniz için bir reçete oluşturduğunuzda, bu reçeteye bağlı olarak kullanılan malzemeler sisteme dahil edilir. Bu sayede de restoran sipariş sistemi periyodik olarak işlediğinde, belirli bir süre sonrasında her gün için ne kadar taze et, taze domates veya yoğurt gerekeceği tespit edilebilir. 

Günlük stok yönetimi için restoran otomasyon sistemi ile bu şekilde bir belirleme yapıldığında, her gün düzenli alım gerçekleştirdiğiniz toptancı işletmeler ve dağıtımcılar ile daha kolay bir bağlantı sağlayabilir ve ürün miktarlarınızı daha net belirleyebilirsiniz. Kullandığınız malzemelerde karşılaştınız fiyat değişimlerinin görülmesi sayesinde de menü fiyatlarınızı ve sunduğunuz ürün fiyatlarını daha net belirleyebilir ve maliyetleri kontrol edebilirsiniz. Kullandığınız profesyonel ve hızlı cafe yazılımları sayesinde gün içerisinde gerekli taze stok miktarını daha net görebildiğiniz için kayıp yaşamadan ve fazla ürün stoku yapmadan doğru miktarlarda malzeme alışverişleri yapabilirsiniz. 

Yıllık Tüketime Bağlı Stok Yönetimi

Günlük tüketime bağlı cafe restaurant programı ile bağlantılı şekilde stok gerçekleştirirken genellikle belirli malzemeleri her gün satın alır ve büyük bir miktarını o gün içerisinde tüketerek kalanını bir sonraki gün tüketime sunarsınız. Ancak bazı malzemeler yani örnek olarak un, tuz veya isot gibi lahmacun yapımında kullanılacak malzemeler birkaç aylık stoklar halinde veya daha uzun vadede yıllık stoklar halinde işletmeye giriş yapar ve çok uzun bir süre kullanılır. Çünkü bu tarz malzemeler daha uzun ömürlü stok yapılması daha kolay ve belirli bir dönemde satın alındığında daha karlı olmaktadır.

İşletmenizde restoran otomasyon sistemi sayesinde uzun vadelerde satın aldığınız bu tarz malzemeleri stok yaparsınız, genellikle daha düşük maliyet ile ürün temin etme ve stok kontrolü sağlama fırsatı elde edersiniz. Örneğin,un gibi belirli bir malzeme akla gelebilecek her işletmede gereklilik oluşturur. Doğru bir kaynaktan uygun fiyatlı bir şekilde uzmalzemesi elde edildiğinde, uzun vadede kullanılabilecek şekilde temin edilerek stok yapılabilir. Ortalama kullanım miktarları ile her reçete içerisinde bulunduğunda da restoran otomasyon sistemi dahilinde yer alan stok yönetimi düzenli bir şekilde gerçekleştirilerek tek şubeli veya çok şubeli işletmelerde avantaj elde edilebilir.